http://flegma.joy-ville.com
n e w s
f l e g m a
18/04/2024


Flegma zahraje v pátek 31.5.2024 od 20 hodin v knihovně Třinec v rámci festivalu ČteFest po autorském čtení a autogramiádě Karin Lednické. Děkujeme za pozvání a těšíme se!
Tym razem zagramy w bibliotece trzynieckiej w piątek 31.5.2024 o godzinie dwudziestej w ramach festiwalu ČteFest po spotkaniu z autorką bestsellerów Karin Lednicką. Dziękujemy za zaproszenie. Jest radość!


15/11/2023


Tradiční koncert FLEGMY bude tentokrát v historickém centru polského Těšína v sobotu 13.12.2023 v klubu "Anielski Młyn" od 20 hod. Lokace klubu zde: Cieszyn, Stary Targ 1. Těšíme se!

Tradycyjny koncert Flegmy tym razem w centrum historycznym Cieszyna w sobotę 16.12.2023 w Klubie "Anielski Młyn". Lokacja klubu pod adresem: Cieszyn, Stary Targ 1. Zapraszamy!11/11/2023


Nová, zjednodušená podoba stránek je na světě. Odkaz na kompletní staré stránky najdete zde!

Oto nowa, prosta, prezentacja internetowa naszego zespołu. Tutaj możesz przejść do historycznej strony!
http://flegma.joy-ville.com
i n f o
f l e g m a

s t o r y
Flegma je kapelou z Českého Těšína, která stylově míří přes folk-rock a jazz až ke konečnému, jak kdysi napsal Petr Korál v časopise Muzikus, zcela nevyhraněnému soft-rocku. Existuje již více než dvacet let, jelikož byla založena na podzim roku 1990 v obci Bystřice n. Olší partou studentů druhého ročníku polského gymnázia v Českém Těšíně. Základajícími členy byli tehdy Tomasz Lasota (baskytara), Marek Konderla (klávesové nástroje) a Robert Wałaski (bicí nástroje).

Po několika měsících zkoušení se ke skupině s kytarou připojil student středního odborného učiliště v Třinci, Robert Černek, který se kromě hraní na vlastnoručně vyrobenou kytaru zajímal také o konstrukci poloprofesionálních zesilovačů a jiných elektronických zařízení, což byla v této době znalost k nezaplacení.

Původní tvorbu skupiny představovaly zdařilé či méně zdařilé cover-verze písní známých rockových skupin. Po příchodu baskytaristy Marka Lasoty, začala Flegma hrát vlastní tvorbu, která měla na začátku punkovou, pak psychedelickou, a konečně taky i bluesovou atmosféru. Flegma Po několika koncertech odchází hráč na klavesové nástroje Marek Konderla a svým počinem dává podnět kapele, která zásadně mění svůj styl a orientuje se na hudbu ve stylu především J.J.Cale'a nebo Dire Straits. Svou hudbou získavá Flegma v tomto období první fanoušky a v listopadu 1992 nahrává během jednoho nedělního odpoledne ve Staré škole v Třinci-Lyžbicích první oficjální demo, které se jmenuje prostě "Flegma". Náklad je 100 kusů a prodává se rychle. Celý daší rok až do podzimu 1993 skupina intenzívně hraje koncerty v Těšínském kraji, v Praze a ve Valašském kraji.

Po tomto období kapela zpomaluje tempo, z důvodů studia na vysokých školách. Od roku 1994 aktivita Flegmy rapidně upadá až do podzimu 1995, kdy se koná skoro poslední koncert na festivalu "Gorol Rock" v Jablunkově. V této době se dá jako o největším ňspěchu hovořit o koncertě na festivalu "Valašský špalíček 95". V létě poté kapela nahrává ještě skladby z let 1993-95 na demo-album "Ksiíżyc nad ziemią obiecaną", které oficiálně nikdy nebyšlo a je dostupné pouze v mp3 verzi na těchto stránkách. Zajímavostí je, že celý tento materiál byl natočen dvakrát, jednou živě a jednou na playback.

Po roce 1995 se o hudbu zajímají pouze Marek a Tomasz Lasotovi, kteří působí v několika kapelách na Těšínsku (Karel Hynek Mácha Band, Miro Noga Jugband, After Action). Za zmínku stojí taky CD "Wariata sen" kapely Wodospad obsahující až 80 minut autorské hudby. V prosinci 1997 se kapela dává znovu dohromady a hraje koncert v těšínském klubu "Pod Zelenou" - je to ale jen poslední deja-vu "staré" Flegmy.

Flegma V létě roku 1999 se po dvouleté pauze v působení kapely seznamují Tomasz Lasota a Jiří Symanek, jazzový bubeník z Českého Těšína, aby spolu s Markem Lasotou navázali doposud trvající spolupráci. Hudebně se poznávají až do jara roku 2000 a potom angažují nové členy. Kapela vypracovává téměř nový repertoár a směřuje více k jazzovému než k rockovému znění. Jazzové sklony zůstávájí kapele také po připojení se klávesisty Jiřího Zabystrzana, který doplnil řady Flegmy koncem roku 2000, stejně jako kytarista Łukasz Kokotek.

Flegma dlouho zkoušela v malé garáži v Českém Těšíně a ke zkouškám se členové sjížděli dvakrát až třikrát měsíčně z různych koutů republiky a sousedního Polska. Po ukončení studia na vysokých školách se všichni členové usadili v různých koutech republiky a proto je občasné zkoušení v různých koutech nejen naší republik také společenskou událostí. Hudba Flegmy vyniká lépe v klubech nežli na velkých festivalech, proto doporučujeme navštívit koncert spíše v klubu. Flegma
Zespół Flegma pochodzi z Czeskiego Cieszyna i gra muzykę stylowo gdzieś pomiędzy jazzem i melodycznym pop-rockiem. Grupa powstała pierwotnie jako zespół rockowy jesienią roku 1990 w Bystrzycy nad Olzą. Flegma została założona przez studentów drugiego roku polskiego gimnazjum w Czeskim Cieszynie Tomka Lasotę (gitara basowa), Marka Konderlę (instr. klawiszowe) i Roberta Wałaskiego (perkusja).

Po kilku miesiącach prób dołączył do grupy student przemysłówki w Trzyńcu, Robert Černek (gitara), ktžry oprócz grania na własnoręcznie skonstruowanej elektrycznej gitarze zajmował się również montażem półprofesionalnych wzmacniaczy i innych przyrządów elektrycznych. W tamtych czasach ta umiejętność była dużą zaletą z prostego powodu, a to braku aparatury na rynku. Zespół początkowo wykonywał przeróbki utworów mniej i bardziej znanych zespołów rockowych.

Po poszerzeniu składu o basistę Marka Lasotę, Flegma zaczęła grać własne utwory, początkowo w klimacie punkowym, później psychodelicznym, kończąc na bluesie. Po kilku występach zespół opuszcza pianista Marek Konderla i właśnie w tym okresie grupa po raz pierwszy zasadniczo zmienia swoje oblicze rezygnując z wykonywania utworów psychodelicznych, grając muzykę bardziej kameralną o bluesowych korzeniach w stylu J.J.Calea lub Dire Straits. Muzyka zespołu dociera do pierwszych fanów, a w listopadzie 1992 w przeciągu jednego popołudnia zespół nagrywa w Starej szkole w Łyżbicach pierwszą oficjalną demo taśmę nazwaną po prostu ,,Flegma" w nakładzie 100 egzemplarzy. Aż do jesieni 1993 zespół intensywnie koncertuje po Zaolziu, w praskich klubach i w Wałaszskim kraju.

Jesienią tego roku Flegma zwalnia tempo, i to z powodów edukacyjnych (studia wyższe) oraz z powodów ,,hermetycznych", bo do Polski jest z Zaolzia, jak się okazuje ,,bardzo daleko", a między czeskim słuchaczem a polskim zespołem jest tu większa, tam mniejsza bariera językowa. Mało znane zespoły muzyczne mają jeden przywilej: kto nie był nigdy popularny, nigdy popularnoňć nie utraci. Do tego trzeba dodać, że na Zaolziu nie jest zbyt wielu fanów takiego rodzaju muzyki, dlatego też taki miejscowy zespół wypala się (czytaj znudzi) po jakimś czasie.

Flegma Od roku 1994, gdy zespół wystąpił publicznie tylko dwa razy aktywnoňć zespołu opadała aż do jesieni 1995, gdy Flegma zaprzestała działalności. Jako największe osiągnięcie zespołu z tego okresu można uznać udział w festiwalu Valašský špalęček 95, dokąd zespół został zaproszony przez organizatora imprezy i szefa M-Clubu w Valmezie Karla Prokeša. Latem roku 1995 zespół zdążył jeszcze nagrać materiał z lat 1993-1995 na demo taśmie ,,Księżyc nad ziemią obiecaną", która jednak dotychczas nie ujrzała światła dziennego i można ją pobrać tylko na tych stronach w kategorii mp3. Po roku 1995 muzyką zajmowali się aktywnie tylko Marek i Tomek Lasotowie grający w różnych zespołach muzycznych na Zaolziu (Karel Hynek Mácha, Miro Noga Jugband, After Action). Godna uwagi jest również demo kaseta ,,Wariata sen" - równolegle z Flegmą działającego zespołu Wodospad, na której znalazło się aż 18 autorskich utworów (ponad 80 minut muzyki). W grudniu 1997 muzycy Flegmy spotkali się by zagrać dla garstki słuchaczy w klubie ,,Pod Zieloną" w Czeskim Cieszynie. Było to jednak przysłowiowe deja vu zespołu. Tak się długo wydawało...

Późnym latem 1999 zastępowali Tomek Lasota i Jiřę Symanek, perkusista jazzowy z Czeskiego Cieszyna, nieobecnych muzyków na potańcówce w Wiśle. Wtedy to zawiązała się współpraca pomiędzy Tomkiem i Markiem Lasotami i Jurkiem Symankiem. Jako ,,trio wybuchowe" zespół ćwiczył całą jesień i zimę, żeby wiosną 2000 przywitać w zespole nowych muzyków. W składzie po kilku zmianach zostali Jiřę Zabystrzan, klawiszowiec z Trzyńca, oraz Łukasz Kokotek - gitarzysta bluesowy z Trzyńca. Po stwierdzeniu, iż przez delikatną zmianę stylu muzyki (zespół zmierza bardziej w stronę folku i jazzu), klimaty muzyki pozostały dalej ,,flegmowskie" zdecydowano ,iż zespół będzie dalej korzystał z nazwy Flegma. Trzeba jednak podkreślić, że ta Flegma jest innym zespołem niż Flegma z lat dziewięćdziesiątych i zespół będzie się starać czerpać jak najmniej ze swojego poprzedniego okresu działalności. A można było się o tym przekonać 22.lipca 2000 na Zlocie młodieży w Wędryni - pierwszym koncercie w nowym składzie. Członkowie Flegmy długo po klika razy w miesiącu spotykali się w małym garażu w Czeskim Cieszynie by sobie pograć i naćwiczyć nowe piosenki. Jednak po powrocie członków ze studiów wyższych na takie ekscesy zabrakło czasu dlatego, że członkowie obecnie mieszkają w różnych kątach republiki i każda próba (gdziekolwiek zrobiona) jest wydarzeniem towarzyskim. Flegma koncertuje w ostatnich latach bardzo sporadycznie, co nie oznacza, że niechętnie. Polecamy koncert w jakimś klubie, ponieważ wielkie festivale nie są odpowiednie dla słuchania takiej muzyki.

p e o p l e
 
zpěv, kytara, foukací harmonika, mandolína
Tomasz LASOTA
śpiew, gitara, harmonijka ustna, mandolina
 
klavír, wurlitzer, hammond, harmonika, klavesové nástroje
Jiří ZABYSTRZAN
fortepian, wurlitzer, hammond, akordeon, klawisze
 
baskytara, bezpražec, kontrabas
Marek LASOTA
gitara basowa (bezprogowa), kontrabas
 
bicí nástroje a perkuse
Jiří SYMANEK
instrumenty perkusyjne
 
kytara
Łukasz ERNST KOKOTEK
gitara
 
saxofony, klarinet
Zbigniew KALETA
saxofony, klarnet
 
 
p a s t   &   g u e s t   m e m b e r s
 
bicí nástroje (1990 - 1997)
Robert WALASKI
perkusja (1992 - 1997)
 
klávesové nástroje (1990 - 1992)
Marek KONDERLA
instrumenty klawiszowe (1990 - 1992)
 
kytara, zpěv (1991 - 1997)
Robert ČERNEK
gitara, śpiew (1992 - 1997)
 
saxofon (host)
Róbert MITRĘGA
saxofon (gościnnie)
 
bicí nástroje (host)
Pavel PILCH
perkusja (gościnnie)
 
producent
Karel SARDEL
producent
 
http://flegma.joy-ville.com
l i v e
f l e g m a

13.12.2023
Cieszyn
Anielski Młyn / Targowa
23.9.2023
Kamenitý (chata Beskydy)
Music Art Fest Kamenitý
22.2.2023
Rožnov pod Radhoštěm
Vrátnice Music Club
10.12.2022
Český Těšín
Dziupla
30.04.2022
Český Těšín
Dziupla
07.12.2019
Český Těšín
Dziupla
30.11.2018
Český Těšín
Dziupla
16.11.2017
Český Těšín
Dziupla (v rámci TJF)
10.12.2016
Třinec
Klub K2
05.12.2015
Český Těšín
Dziupla
23.08.2014
Český Těšín - Žukov
Mezi plotki - festival
30.11.2013
Český Těšín
Dziupla - Tacy Jesteśmy - afterparty
30.11.2013
Český Těšín
Divadlo Český Těšín - Tacy Jesteśmy
21.10.2013
Brno
Stará Pekárna
15.03.2013
Bystřice n. O.
Windholz Café Gallery
04.04.2012
Brno
Desert Club
03.12.2011
Český Těšín
Dziupla
10.12.2010
Český Těšín
Dziupla
16.12.2006
Třinec
Stará škola - Lyžbice
28.04.2006
Frýdek - Místek
Modrý salónek knihovny v Místku
17.3.2006
Třinec
Stará škola - Lyžbice
04.12.2005
Třinec
Classic Club
10.06.2005
Bystřice
SMP - Dni kultury studenckiej
11.03.2005
Třinec
Stara szkoła
04.12.2004
Třinec
Music Club Harenda
05.12.2003
Třinec
Music Club Harenda
03.05.2003
Bystřice n.O.
Park Club Q / PZKO
14.03.2003
Knurów (Gliwice)
Czterej Jeźdźcy
07.03.2003
Třinec
Music Club Harenda - Křest CD
06.07.2002
Třinec
Music Club Harenda
26.04.2002
Český Těšín
Jazz Club
07 / 2001
Vendryně
Zlot 2001
03-05 / 2001
Cieszyn (PL)
Targowa
08.12.2000
Český Těšín
Jazz Club
22.07.2000
Vendryně
Zlot 2000
27.12.1997
Český Těšín
Rock Club Pod Zelenou
12.08.1995
Jablunkov
Gorol Rock
22.07.1995
Bystřice
Park Club Q - 5.narozeniny
01.07.1995
Valašské Meziříčí
M-Club - Valašský špalíček
03-05 / 1995
Vendryně
Rock Club
23.04.1994
Český Těšín
DDM
15.04.1994
Třinec
Miss
?
Valašské Meziříčí
M-Club
03.09.1993
Bystřice
KM PZKO
21.08.1993
Babice
Festival
14.08.1993
Praha
Borát-club
07.08.1993
Bystřice
KM PZKO
31.07.1993
Bystřice
Zlot '93
24.07.1993
Vendryně
Přehlídky třineckých kapel - stadion
18.07.1993
Praha
Ponorka-club
05.06.1993
Vendryně
SMP Fala - Czytelnia
01.05.1993
Bystřice
Majówka
06.03.1993
Vendryně
I Zaolziański Festiwal Kapel Rockowych - Czytelnia
13.02.1993
Vendryně
Rockowe ostatki - Czytelnia
08.01.1993
Český Těšín
Dziupla
23.10.1992
Třinec
Dzień Humanitarny
25.07.1992
Bystřice
Park Club Q - 2.narozeniny
04.07.1992
Hrádek
Wianki
19.06.1992
Český Těšín
Finále Festivalu polské písně
01.05.1992
Bystřice
Majówka
09-11 / 1991
Český Těšín
Festival polské písně / Festiwal piosenki polskiej
08.06.1991
Nýdek
Radovánky / festyn
http://flegma.joy-ville.com
m e d i a
f l e g m a


youtube / video:

W Cieszynie nocą (2023)
Myśliwy (2012)
Pamiętaj o jeziorach (2023)
Niebieski tramwaj (2021)
Nereida (2020)
Cyganówka (live) - Stará Pekárna Brno (2013)


youtube / audio:

Zmierzanie (2012) - full album


fotogalerie:

facebook: www.facebook.com/flegmatycy


http://flegma.joy-ville.com
c o n t a c t
f l e g m a

e-mail: lasota@centrum.cz
telefonický kontakt:
Marek Lasota: +420 602 406 834
kontakt telefoniczny:
Tomasz Lasota: +420 731 187 658

podmínky vystoupení:

rádi zahrajeme na jakékoliv smysluplné kulturní akci

hrajeme pro radost, nikoliv však zadarmo (jsou výjimky)

vozíme si pódiovku a bicí

PA na zpěv a klavesové nástroje jsme schopni si zajistit

uvítáme proplacení cestovného a nocleh popř. zisk ze vstupného

stageplan lze stáhnout zde
warunki koncertowania:

zawsze i chętnie zagramy na jakiejkolwiek sensownej imprezie

gramy dla zabawy, nie dla forsy

przywozimy wzmacniacze na scenę i perkusję

po uprzednim uzgodnieniu możemy przywieźć cały PA

ceny zawsze do uzgodnienia

stage plan do pobrania tutaj

http://flegma.joy-ville.com