i n f o r m a c e   o   k a p e l e
sestava kapely | historie kapely | kdo hrál v kapele | odehrané koncerty


Flegma je kapelou z Českého Těšína, která stylově míří přes folk-rock a jazz až ke konečnému, jak kdysi napsal Petr Korál v časopise Muzikus, zcela nevyhraněnému soft-rocku. Existuje již více než dvacet let, jelikož byla založena na podzim roku 1990 v obci Bystřice n. Olší partou studentů druhého ročníku polského gymnázia v Českém Těšíně. Základajícími členy byli tehdy Tomasz Lasota (baskytara), Marek Konderla (klávesové nástroje) a Robert Wałaski (bicí nástroje).

Flegma Po několika měsících zkoušení se ke skupině s kytarou připojil student středního odborného učiliště v Třinci, Robert Černek, který se kromě hraní na vlastnoručně vyrobenou kytaru zajímal také o konstrukci poloprofesionálních zesilovačů a jiných elektronických zařízení, což byla v této době znalost k nezaplacení.

Původní tvorbu skupiny představovaly zdařilé či méně zdařilé cover-verze písní známých rockových skupin. Po příchodu baskytaristy Marka Lasoty, začala Flegma hrát vlastní tvorbu, která měla na začátku punkovou, pak psychedelickou, a konečně taky i bluesovou atmosféru. Po několika koncertech odchází hráč na klavesové nástroje Marek Konderla a svým počinem dává podnět kapele, která zásadně mění svůj styl a orientuje se na hudbu ve stylu především J.J.Cale'a nebo Dire Straits. Svou hudbou získavá Flegma v tomto období první fanoušky a v listopadu 1992 nahrává během jednoho nedělního odpoledne ve Staré škole v Třinci-Lyžbicích první oficjální demo, které se jmenuje prostě "Flegma". Náklad je 100 kusů a prodává se rychle. Celý daší rok až do podzimu 1993 skupina intenzívně hraje koncerty v Těšínském kraji, v Praze a ve Valašském kraji.

Flegma Po tomto období kapela zpomaluje tempo, z důvodů studia na vysokých školách. Od roku 1994 aktivita Flegmy rapidně upadá až do podzimu 1995, kdy se koná skoro poslední koncert na festivalu "Gorol Rock" v Jablunkově. V této době se dá jako o největším ňspěchu hovořit o koncertě na festivalu "Valašský špalíček 95". V létě poté kapela nahrává ještě skladby z let 1993-95 na demo-album "Ksiíżyc nad ziemią obiecaną", které oficiálně nikdy nebyšlo a je dostupné pouze v mp3 verzi na těchto stránkách. Zajímavostí je, že celý tento materiál byl natočen dvakrát, jednou živě a jednou na playback.

Flegma Po roce 1995 se o hudbu zajímají pouze Marek a Tomasz Lasotovi, kteří působí v několika kapelách na Těšínsku (Karel Hynek Mácha Band, Miro Noga Jugband, After Action). Za zmínku stojí taky CD "Wariata sen" kapely Wodospad obsahující až 80 minut autorské hudby. V prosinci 1997 se kapela dává znovu dohromady a hraje koncert v těšínském klubu "Pod Zelenou" - je to ale jen poslední deja-vu "staré" Flegmy.

V létě roku 1999 se po dvouleté pauze v působení kapely seznamují Tomasz Lasota a Jiří Symanek, jazzový bubeník z Českého Těšína, aby spolu s Markem Lasotou navázali doposud trvající spolupráci. Hudebně se poznávají až do jara roku 2000 a potom angažují nové členy. Kapela vypracovává téměř nový repertoár a směřuje více k jazzovému než k rockovému znění. Jazzové sklony zůstávájí kapele také po připojení se klávesisty Jiřího Zabystrzana, který doplnil řady Flegmy koncem roku 2000, stejně jako kytarista Łukasz Kokotek.

Flegma Flegma dlouho zkoušela v malé garáži v Českém Těšíně a ke zkouškám se členové sjížděli dvakrát až třikrát měsíčně z různych koutů republiky a sousedního Polska. Po ukončení studia na vysokých školách se všichni členové usadili v různých koutech republiky a proto je občasné zkoušení v různých koutech nejen naší republik také společenskou událostí. Hudba Flegmy vyniká lépe v klubech nežli na velkých festivalech, proto doporučujeme navštívit koncert spíše v klubu.

Jako hosté Flegmy často vystupují nebo vystupovali:

  • Róbert Mitríga (alt saxofon, příčná flétna),
  • Zbigniew Kaleta (tenor saxofon, sopran saxofon, klarinet),
  • Paweł Pilch (bicí).
  • http://flegma.joy-ville.com