i n f o r m a c j e   o   z e s p o l e
skład grupy | historia zespołu | kto grał w zespole | zagrane koncerty


Zespół Flegma pochodzi z Czeskiego Cieszyna i gra muzykę stylowo gdzieś pomiędzy jazzem i melodycznym pop-rockiem. Grupa powstała pierwotnie jako zespół rockowy jesienią roku 1990 w Bystrzycy nad Olzą. Flegma została założona przez studentów drugiego roku polskiego gimnazjum w Czeskim Cieszynie Tomka Lasotę (gitara basowa), Marka Konderlę (instr. klawiszowe) i Roberta Wałaskiego (perkusja).

Flegma Po kilku miesiącach prób dołączył do grupy student przemysłówki w Trzyńcu, Robert Černek (gitara), ktžry oprócz grania na własnoręcznie skonstruowanej elektrycznej gitarze zajmował się również montażem półprofesionalnych wzmacniaczy i innych przyrządów elektrycznych. W tamtych czasach ta umiejętność była dużą zaletą z prostego powodu, a to braku aparatury na rynku. Zespół początkowo wykonywał przeróbki utworów mniej i bardziej znanych zespołów rockowych.

Po poszerzeniu składu o basistę Marka Lasotę, Flegma zaczęła grać własne utwory, początkowo w klimacie punkowym, później psychodelicznym, kończąc na bluesie. Po kilku występach zespół opuszcza pianista Marek Konderla i właśnie w tym okresie grupa po raz pierwszy zasadniczo zmienia swoje oblicze rezygnując z wykonywania utworów psychodelicznych, grając muzykę bardziej kameralną o bluesowych korzeniach w stylu J.J.Calea lub Dire Straits. Muzyka zespołu dociera do pierwszych fanów, a w listopadzie 1992 w przeciągu jednego popołudnia zespół nagrywa w Starej szkole w Łyżbicach pierwszą oficjalną demo taśmę nazwaną po prostu ,,Flegma" w nakładzie 100 egzemplarzy. Aż do jesieni 1993 zespół intensywnie koncertuje po Zaolziu, w praskich klubach i w Wałaszskim kraju.

Flegma Jesienią tego roku Flegma zwalnia tempo, i to z powodów edukacyjnych (studia wyższe) oraz z powodów ,,hermetycznych", bo do Polski jest z Zaolzia, jak się okazuje ,,bardzo daleko", a między czeskim słuchaczem a polskim zespołem jest tu większa, tam mniejsza bariera językowa. Mało znane zespoły muzyczne mają jeden przywilej: kto nie był nigdy popularny, nigdy popularnoňć nie utraci. Do tego trzeba dodać, że na Zaolziu nie jest zbyt wielu fanów takiego rodzaju muzyki, dlatego też taki miejscowy zespół wypala się (czytaj znudzi) po jakimś czasie.

Flegma Od roku 1994, gdy zespół wystąpił publicznie tylko dwa razy aktywnoňć zespołu opadała aż do jesieni 1995, gdy Flegma zaprzestała działalności. Jako największe osiągnięcie zespołu z tego okresu można uznać udział w festiwalu Valašský špalęček 95, dokąd zespół został zaproszony przez organizatora imprezy i szefa M-Clubu w Valmezie Karla Prokeša. Latem roku 1995 zespół zdążył jeszcze nagrać materiał z lat 1993-1995 na demo taśmie ,,Księżyc nad ziemią obiecaną", która jednak dotychczas nie ujrzała światła dziennego i można ją pobrać tylko na tych stronach w kategorii mp3. Po roku 1995 muzyką zajmowali się aktywnie tylko Marek i Tomek Lasotowie grający w różnych zespołach muzycznych na Zaolziu (Karel Hynek Mácha, Miro Noga Jugband, After Action). Godna uwagi jest również demo kaseta ,,Wariata sen" - równolegle z Flegmą działającego zespołu Wodospad, na której znalazło się aż 18 autorskich utworów (ponad 80 minut muzyki). W grudniu 1997 muzycy Flegmy spotkali się by zagrać dla garstki słuchaczy w klubie ,,Pod Zieloną" w Czeskim Cieszynie. Było to jednak przysłowiowe deja vu zespołu. Tak się długo wydawało...

Późnym latem 1999 zastępowali Tomek Lasota i Jiřę Symanek, perkusista jazzowy z Czeskiego Cieszyna, nieobecnych muzyków na potańcówce w Wiśle. Wtedy to zawiązała się współpraca pomiędzy Tomkiem i Markiem Lasotami i Jurkiem Symankiem. Jako ,,trio wybuchowe" zespół ćwiczył całą jesień i zimę, żeby wiosną 2000 przywitać w zespole nowych muzyków. W składzie po kilku zmianach zostali Jiřę Zabystrzan, klawiszowiec z Trzyńca, oraz Łukasz Kokotek - gitarzysta bluesowy z Trzyńca. Flegma Po stwierdzeniu, iż przez delikatną zmianę stylu muzyki (zespół zmierza bardziej w stronę folku i jazzu), klimaty muzyki pozostały dalej ,,flegmowskie" zdecydowano ,iż zespół będzie dalej korzystał z nazwy Flegma. Trzeba jednak podkreślić, że ta Flegma jest innym zespołem niż Flegma z lat dziewięćdziesiątych i zespół będzie się starać czerpać jak najmniej ze swojego poprzedniego okresu działalności. A można było się o tym przekonać 22.lipca 2000 na Zlocie młodieży w Wędryni - pierwszym koncercie w nowym składzie. Członkowie Flegmy długo po klika razy w miesiącu spotykali się w małym garażu w Czeskim Cieszynie by sobie pograć i naćwiczyć nowe piosenki. Jednak po powrocie członków ze studiów wyższych na takie ekscesy zabrakło czasu dlatego, że członkowie obecnie mieszkają w różnych kątach republiki i każda próba (gdziekolwiek zrobiona) jest wydarzeniem towarzyskim. Flegma koncertuje w ostatnich latach bardzo sporadycznie, co nie oznacza, że niechętnie. Polecamy koncert w jakimś klubie, ponieważ wielkie festivale nie są odpowiednie dla słuchania takiej muzyki.

Gościnnie często z Flegmą występują czy w przeszłości pojawiali się na scenie:

  • Róbert Mitręga (alt saxofon, flet poprzeczny),
  • Zbigniew Kaleta (tenor i sopran saxofon, klarnet),
  • Paweł Pilch (perkusja).
  • http://flegma.joy-ville.com